Rady
Každý někdy potřebuje nějakou radu, jak třeba úspěšně vyřešit nějaký problém. To platí i o hře Gothic II, kde o problémy nebude určitě nouze, a to nejenom s úkoly, ale i v boji. Proto určitě nebude na škodu, když si přečtete následující rady.
Od Gothic I se Gothic II liší hlavně tím, že není jedno s kým se poperete, koho ošidíte či podvedete. Vaše chování ponese následky na reakci toho poškozeného. Např. pokud někoho jen tak zmlátíte, tak se s Vámi po jeho oslovení už nebude bavit. Jednoduše Vás odmítne. To může být velice nepříjemné třeba u učitelů nebo kupců, kteří už Vás potom nic nenaučí či si od nich nebudete moci nic koupit. Proto si dávejte velký pozor na koho a proč útočíte.
Ovšem nejenom napadení zbraní hraje ve hře roli. Proto je také potřeba i slušně mluvit, pokud se nechcete dostat do problémů. Je velký rozdíl, pokud nadáte paladinovi nebo žoldákovi. Paladin Vás nejspíše nenapadne, ale přestane se s Vámi bavit a také to může mít následky i u vůdce paladinů lorda Hagena nebo jeho pobočníka lorda Andreho. Žoldák Vám za takovéto chování nejspíš naloží pěkně na záda, pokud ovšem to nebude on, kdo to odnese. Žoldáci většinu konfliktů řeší ručně. Když nandáte žoldákovi tak to tolik nevadí, jen ho nesmíte napadnout pro nic za nic, protože potom by se do Vás mohli pustit i okolní žoldáci a farmáři. Ve většině případů žoldákům prohra v boji příliš nevadí, berou to tak jak to je.
Ve městě se musíte chovat zvlášť slušně a hlavně nelézt do cizích domů, protože to domovníci přímo nesnášejí. Pokud Vás uvidí okamžitě Vás odtamtud vyženou. Na tohle si dávejte taky pozor, protože potom by jste mohli mít problémy u lorda Andreho.
Horší to bude, když někdo uvidí že se někomu hrabete v truhle nebo jste mu něco vzali, to už potom okamžitě tasí zbraň a když mu utečete, stejně se to dozví Andre. Pak mu za to budete muset zaplatit pěkných 50 zlatých.
To samé platí i na ostatních farmách. Když už ale budete třeba paladin, tak paladinům většinou nebude vadit, že se jim díváte do truhly, či jim berete něco ze stolu. Za mágy je to skoro to samé, akorát to někteří mistři netolerují. Ale za žoldáky to už tak dobré není. To všichni pečlivě sledují Vaše kroky ať už se hnete kamkoliv k jejich majetku. To platí obzvlášť pokud se přiblížíte k paladinům nebo mágům.
Zkrátka a dobře, ať už jdete kamkoliv a nechcete mít problémy se strážemi, paladiny, žoldáky a velkými pány, snažte se chovat slušně.
Toto může být často kladená otázka pro začátečníky, protože většinou ti potřebují co nejvíce rad. Peníze (zlaté mince) je možno získat celkem čtyřmi způsoby, a to:
1) Vyděláním - hodně peněz se dá ve hře získat plněním různých úkolů. Zisk ze splnění často odpovídá náročnosti a složitosti zadaného úkolu.
2) Nalezením - po celém území všech map budete nacházet různě těžké měšce, zlaté a stříbrné cennosti a někdy i mince (např. v mrtvolách). Cennosti různé hodnoty najdete také na různě hlídaných místech určitými nepřáteli, jako např. měšec najdete za 3 vlky, velkou pokladnici v jeskyni, kterou obývají 3 zombie atd.
3) Prodejem - to bude asi nejčastější způsob nabytí peněz. Ve hře zdaleka nebudete potřebovat všechny předměty, které naleznete, ostatní proto slouží pro to, aby jste je mohli prodat a koupit si třeba lektvary na léčení, lepší zbraň či něco jiného. To platí hlavně o zbraních a o některých rostlinkách.
4) Krádeží - taky velmi často užívaný způsob získání peněz. Ovšem musíte při této činnosti být obzvlášť opatrní, aby jste se nedostali do problémů, hlavně ve městě s domobranou nebo paladiny.
Velká výhoda při obchodování v Gothic II je, že žádnému prodavači nikdy nedojdou zlaté peníze, takže za každý předmět který prodáte dostanete zaplaceno zlatem. Nefunguje tu směný obchod jako v Gothic I. U skoro každého výrobku, který budete chtít prodat, klesne jeho cena o 2/3, někdy i o víc. Např. lehkou koženou zbroj koupíte za 250 zlatých, ale prodáte ji už jen za 75 zlatých.
Jedinou výjimkou jsou šípy a šipky do luků a kuší, které mají nákupní i prodejní cenu 1 zlatý. Pokud tedy budete chtít výhodně uložit peníze tak jedině do tohoto.
Tohle mi dělalo velké problémy, když jsem hrál Gothic II poprvé. Proto zde uvedu několik rad, jak se dobře orientovat ve světě Gothic II.
Na začátku samotné hry to zatím nebude nějak obtížné, protože je jen jedna cesta, která vede do města přes Lobartovu farmu. Problém může nastat s orientací ve městě, a to hlavně v přístavu. Proto je velmi dobré se zeptat na cestu občanů města, kteří jsou označeni (jménem) jako Občan, Paladin, Domobránce atd. U těch se kromě na směr cesty můžete informovat i o dění ve městě, kdo tu velí a dalších podrobnostech.
Dále je dobré si celé město jen tak na nečisto projít a potom teprve začít s konzervací s lidmi.
V přístavu u prodejce map Brahima si můžete v průběhu hry koupit různé Mapy, které se Vám určitě budou hodit, protože po prohlédnutí mapy (můžete použít zkratku klávesu M) se Vám kromě zakreslení na mapě zobrazí i Vaše pozice viditelnou šipkou. Podle toho se můžete velmi dobře zorientovat.
Vyskytuje se to jen velmi málo, ale je to užitečné. Někdy je dobré využít ochoty ostatních lidí, jako je třeba Lares, který Vás může doprovodit ke krčmě U Mrtvé harpie. Navíc za všechny zvířata, které po cestě zabije získáváte zkušenosti Vy, aniž by jste museli sáhnout po zbrani. Navíc si cestou ještě prohlédnete kousek mapy.
Určitě se najde ještě několik způsobů dobré orientace ve světě Gothic.
Taktika boje je také velmi důležitým bodem ve hře, jelikož budete bojovat skoro na každém kroku, a to nejenom proti slabým a bezmocným štěnicím, ale i proti skřetům, kteří ve skupině dokáží jednoho protivníka ve chvilce rozdrtit na prach. Proto kromě máchání mečem je potřeba do boje zapojit také mozek. Je dobré umět dobře odhadnout nepřítele nebo nepřátele a určit si, kde bude nejvýhodnější pozice boje. Také musíte zvolit na nepřítele správnou zbraň, kterou není jen meč nebo luk, ale i magie. Jednoho těžšího nepřítele je lehčí porazit než dva lehčí. Nyní si vypíšeme, jak kterou zbraň na co vhodně použít.
Jednoruční zbraně - ze začátku hry nebudete mít ani jinou možnost než bojovat s jednoručními zbraněmi. Jednoruční zbraně mají výhodu ve své lehkosti, která jim propůjčuje možnost velice rychle s nimi sekat a běhat. S dobrou zbraní pár seky můžete ve chvilce porazit i těžší nepřátele. Nevýhodou ovšem je jejich dosah a částečně i zranění.
Obouruční zbraně - těžkopádné zbraně, které dokáží nepříteli pěkně zatopit, zvlášť když používá jednoruční zbraň. Velkou výhodou obouručních zbraní je jejich dosah, který se od jednoručních ve většině případech výrazně liší svojí délkou. Ovladatelnost těchto zbraní není jednoduchá, protože nemůžete tak rychle máchat zbraní jako u jednoručních a navíc je dost omezen i pohyb.
Luky - také v začátcích hry přijatelnější než kuše, jelikož i pro nezkušeného bojovníka v tomto oboru je velmi rychlou zbraní na dálku, i když ne tak přesnou. Při vytrénování na 30% a dále na 60% už se stává velmi hbitou zbraní i na velkou dálku. Nevýhodou jsou vysoké nároky na obratnost a menší zranění.
Kuše - ze začátku hry ne moc přijatelné, pokud s nimi neumíte alespoň trochu zacházet, jelikož střelba je pomalá a také se málo kdy trefíte. Rychle se to ale změní až budete umět ovládání kuše na 30% a potom na 60%, to už se opravdu vyplatí používat kuši. Střelba je rychlá a taky přesná, takže určitě nebudete mít problém porazit i větší skupinku nepřátel. Další velká výhoda kuší je vysoké zranění bez nutnosti mít velkou obratnost, čímž se tato zbraň stává výbornou proti více nepřátelům.
Magie - nejmocnější zbraň v celé hře, i když se to tak na první pohled nemusí zdát. Výhodou je, že na 99% trefíte cíl, pokud se ovšem nepohybuje příliš rychle. Ovšem nejsou jen střelná kouzla, ale i jiná, např. vyvolávací, která vyvolají určitého elementála na určitou dobu, která je přibližně jedna minuta. Kouzla jsou velmi rozmanitá a stojí za to je používat i když nehrajete za mága. Nevýhodou je nutná určitá velikost many na použití kouzla potřebné.
Někdy ovšem nepřítel nebo nepřátelé jsou nad Vaše síly, a proto je potřeba zvolit jednu z následujících taktik.
Jde o to zaútočit a hned po té se dát na útěk. Tím zraníte nepřítele a zabráníte tomu, aby nepřítel zranil Vás, pokud ovšem není rychlejší než Vy. Když nepříteli utečete na určitou vzdálenost, nechá Vás být a vrátí se zpět, odkud jste ho odlákali. Toto můžete opakovat tak dlouho, dokud nepřítel nebude poražen. Ovšem pozor, pokud této taktiky používáte na lidech (ne na banditech), tak je posledním úderem zabijete, což by mohlo být v některém případě velice nepříjemné. Takže raději na poslední zásah použijte zbraň (můžete použít i svitek, který protivníka nezabije, třeba Kulový blesk).
Nejlépe se tato taktika provádí s magií, jelikož máte jistotu, že se trefíte a navíc pokud se do té doby, než kouzlo zasáhne protivníka stáhnete od jeho dohledu (dohledné tak daleko, jak se Vám před ním zobrazí jeho název [jméno]). Takhle dostane zásah a navíc si Vás ani nevšimne, protože Vás nebude vidět.
Nejlépe se této taktiky za pomocí magie využívá mágovi, jelikož může používat mocné runy, které můžete kouzlit donekonečna. Ovšem za paladina a drakobijce se této taktiky dá též využít, stačí mít jen dostatečné množství svitků a její many na použití.
Samozřejmě nemá cenu střílet na protivníka svitek (např. ohnivý šíp), který ho skoro vůbec nezraní. To už je potom jen plýtvání manou a svitky. Používejte to tehdy, pokud to nepřítele zraní alespoň dostatečně (ubere mu to tak 5-10% z jeho života).
K této taktice lze použít luku nebo kuše, které Vám asi ze dvou třetin nahradí magii. Výhodou použití střelných zbraní je levnost střel potřebných k jejich použití. Velkou nevýhodou ale je, že ne pokaždé se trefíte do cíle a také ne vždy z velké dálky. Na tuto taktiku by bylo potřeba, aby hrdina ovládal alespoň jednu z těchto zbraní na 30% (bojovník - fighter). Samozřejmě čím lépe bude hrdina zbraň ovládat, tím bude taktika více použitelná. Dost velkou roli v přesnosti střely hraje také obratnost, která o něco zlepší dostřel zbraně (čím větší obratnost tím větší šance na zasáhnutí nepřítele na dálku). Proto je dobré ji mít vytrénovanou také alespoň na 30-50.
Použití v praxi už ale není tak jednoduché jako u magie. Při zasažení protivníka Vás zcela určitě protivník zpozoruje a vrhne se na Vás. To je nejvhodnější chvíle vzít nohy na ramena a utíkat tak dlouho, dokud se protivník zase nevydá cestou ke svému stanovišti. Stejně jako u magie platí, že pokud je protivník rychlejší tak mu neutečete, takže si dávejte pozor na koho útočíte. Opět můžete taktiku opakovat tak dlouho, dokud protivníka neporazíte.
Ovšem pozor, pokud této taktiky používáte na lidech (ne na banditech), tak je posledním úderem zabijete, což by mohlo být v některém případě velice nepříjemné. Takže raději na poslední zásah použijte zbraň.
Taktiku lze použít i u klasických jednoručních nebo obouručních zbraních. Je to ovšem o něco riskantnější než u střelných zbraní či magie. Budete muset utíkat o něco dál a také se tato taktika špatně používá proti nespícím zvířatům, které jakmile Vás spatří Vás okamžitě napadnou. I když na určitou vzdálenost tato taktika ještě použitelná je. Nejlépe se ovšem hodí na spící zvěř nebo lidi.
Nejlepším použitím této taktiky je za činnosti člověka (spánek, řezání dřeva, pití), kdy nemá v ruce zbraň. Pak většinou stihnete udělat tak 2 - 3 seky a musíte utíkat. Opět utečete na určitou vzdálenost než se začne protivník vracet. Tentokrát pokud Vás uvidí podruhé Vás okamžitě napadne, takže dobré potom využít taktiku s magií nebo střelnými zbraněmi.
Velice dobré je všechny taktiky kombinovat dohromady. Taky mějte na paměti, že každé postavě se v 0:00 hodin dobijí všechny životy a mana, takže si dejte pozor na čas, ve kterém taktiku provádíte. Některým postavám se dobíjí životy samostatně, ani nemusí nic konzumovat. Většinou se to děje ale velmi pomalu. Jiné postavy třeba konzumují nějaké potraviny, čímž si doplňují život (např. Sentenza). Na to si dejte také pozor.
Každou z taktik provádějte jen pokud to má cenu (čili protivník získává alespoň 3-10% zranění z jednoho zásahu). Pokud jste ale vytrvalého typu a máte trpělivost, můžete opakovat donekonečna.